Bron blog - krótka historia ogrodzenia

Ogrodzenia murowane

 

Wracając do historii, minęło jeszcze parę stuleci. Czas chyba przyspieszył, a już na pewno znacznie szybciej przychodziły do głów przodków nowe, dobre pomysły. Trochę w tym zasługi ogólnego postępu cywilizacyjnego, w tym technologii. Budowano murowane miasta i zamki które ogradzano murami obronnymi. Tutaj przykładem mogą być warszawski czy krakowski Barbakan.

Jedną z ostatnich tego typu budowli-ogrodzeń obronnych jest Cytadela Warszawska. Wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku jest już tylko pomnikiem, wspomnieniem czasów – zaborów i Powstania Styczniowego.

 

Ogrodzenia dziś

 

Dziś już nikt nie buduje ogrodzeń w ten sposób, ale ogrodzenia wciąż istnieją, wciąż nowe są budowane. Czyli wciąż są potrzebne. Płot, palisada, parkan, ogrodzenie, ostrokół, żywopłot – tyle różnych słów, a w zasadzie jedno znaczenie – mini budowla, która sprawia, że wewnątrz czujemy się komfortowo, bezpieczni. Ale czy rzeczywiście tylko mini budowla? Niekoniecznie. Wielki chiński mur to przecież też jest ogrodzenie, choć jego skala jest trudna do wyobrażenia. Ale mamy też prawdziwe mikro budowle, np. parawany na plaży. Również ogrodzenie, też odgradza „nasz” mały skrawek terenu, daje nam odrobinę prywatności.

Ogrodzenia nie są wyłączną domeną mieszkańców dorzecza Wisły czy Odry. Musimy przyznać, że to nie my wymyśliliśmy ogrodzenie. Zna je cały świat, choć w niektórych rejonach zdecydowanie rzadziej się ich używa, czego przykładem mogą być nieruchomości w USA.

Ogrodzenie, fence, паркан, Zaun, cerca, clôture, 柵欄, barilo. Słowo to występuje na wszystkich kontynentach i w każdym języku.

Jednak zmieniła się zasadniczo funkcja ogrodzenia. Dziś ochrona przed zwierzętami czy bandytami to już kwestia pomocnicza. Obecnie główny nacisk kładziemy na ochronę prywatności, ale też walory reprezentacyjno-estetyczne systemów ogrodzeniowych.

 

Ewolucja ogrodzeń przydomowych w nowoczesnym krajobrazie

 

Historia ogrodzeń sięga daleko w przeszłość, ale ich funkcja i forma znacząco ewoluowały. Nowoczesne ogrodzenia przydomowe łączą w sobie estetykę z funkcjonalnością, oferując szeroki wybór materiałów, takich jak aluminium, które zapewnia trwałość i elegancję. Historia ogrodzenia to nie tylko ochrona, ale także element dekoracyjny, który podkreśla charakter posesji i dodaje jej prestiżu.

 

Historia ogrodzeń – element architektury krajobrazu

 

Współczesne ogrodzenia przydomowe pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale również estetyczną, wpływając na wygląd i odbiór całej posesji. Historia ogrodzeń pokazuje, że od zawsze były one integralną częścią krajobrazu, ale dzisiaj ich rola jest jeszcze bardziej zróżnicowana. Architekci krajobrazu często projektują nowoczesne ogrodzenia aluminiowe spajające całą kompozycję przestrzeni zewnętrznej. Dlatego nowoczesne ogrodzenia przydomowe są projektowane z myślą o harmonii z otoczeniem, podkreślając walory estetyczne posesji.

Bron nowoczesne ogrodzenia aluminiowe B02AL LONG BOARD kolor biały przęsło ogrodzeniowe

Pierwsze ogrodzenie - zeriba

 

Na początku było ogrodzenie z kolczastych i ciernistych gałęzi. Służyło obronie naszych praprzodków przed dzikimi zwierzętami. Przetrwało niemal niezmienione wiele wieków. W Ameryce służyło pasterzom i nazywano je korral. W Afryce mówi się na nie zeriba lub boma. Służyło zabezpieczeniu obozowiska, wioski czy pomieszczenia lub placu dla bydła przed drapieżnikami, w mniejszym stopniu przed wrogimi plemionami. W ulepszonej formie drutu kolczastego wykorzystywane jest do dziś np. jako zasieki do ochrony granic czy jednostek wojskowych.

 

Ogrodzenia palisadowe - historia

 

Tysiąclecia płynęły i nowy pomysł ogrodzenia przyszedł do głowy potomkowi tamtych pierwszych wynalazców – palisada. Wystarczyła kamienna siekiera, żeby zaostrzyć czubki grubych gałęzi i wbić je w ziemię ciasno jeden obok drugiego. Gdziekolwiek miał stanąć namiot, szałas czy ziemianka łatwo było dookoła odgrodzić się taką palisadą. Przykładem ogrodzenia w formie palisady może być gród w Biskupinie, gdzie osada domostw z bali dębowych ogrodzona została drewnianą palisadą stanowiącą fortyfikację dającą ochronę przed wyjątkowo agresywnymi ludami koczowniczymi. Drewniana palisada, zwana również częstokołem, jako konstrukcja obronna wykorzystywana była aż do XIX wieku. Palisada przetrwała jednak do dziś jako jej następca - ogrodzenie palisadowe. Czym jest ogrodzenie palisadowe? Ogrodzenie palisadowe to konstrukcja wykonana z przęseł ogrodzeniowych o pionowym układzie wypełnienia. Dziś ogrodzenia palisadowe wykonuje się ze stali lub aluminium, czyli z materiałów o nieporównywalnie większej wytrzymałości i żywotności. Wygląd ogrodzenia palisadowego, materiały używane do jego konstrukcji, a także funkcja, ewoluowały przez lata, podobnie jak dzisiejsze znaczenie słów "ogrodzenie palisadowe". Dziś często ogrodzeniem palisadowym określa się przęsła ogrodzeniowe zbudowane z profili montowanych zarówno pionowo, jak i poziomo. Palisadowe mogą być przęsła ogrodzeniowe, bramy przesuwne, bramy dwuskrzydłowe, czy furtki.

Krótka historia ogrodzenia

Na początku był WIELKI WYBUCH? Tak twierdzą niektórzy naukowcy. Inni kwestionują tę teorię uważając, że nie mogło być wybuchu skoro nie było jeszcze materii. Nastąpił jedynie ROZBŁYSK, który dał początek czasoprzestrzeni i materii.

I tak pewnie jeszcze bardzo długo będą dochodzili do konkluzji. Spokojnie poczekajmy na wyniki ich dociekań, a w tym czasie zajmijmy się może nieco mniej odległą, ale też istotną  historią pewnego ludzkiego wynalazku.

Bron blog - krótka historia ogrodzenia
03 sierpnia 2023

Zobacz pozostałe wpisy 

15 października 2024
Wybór odpowiedniego ogrodzenia to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i bezpieczeństwa. Ogrodzenie domu odgrywa kluczową rolę w ochronie prywatności, zabezpieczeniu posesji, a także stanowi istotny element wizualny, który
15 października 2024
Wybór koloru ogrodzenia ma kluczowe znaczenie dla estetyki całej posesji. Odpowiednio dobrany kolor może podkreślić styl domu, harmonijnie wpasować się w otoczenie, a nawet wpłynąć na postrzeganie nieruchomości przez sąsiadów.
12 września 2024
Dbanie o ogrodzenie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim inwestycja w jego trwałość. Regularna pielęgnacja, odpowiednia konserwacja i systematyczne inspekcje pozwalają zapobiec kosztownym naprawom oraz uszkodzeniom spowodowanym warunkami
12 września 2024
Współczesna architektura coraz częściej korzysta z nowoczesnych rozwiązań, które łączą funkcjonalność z estetyką. Ogrodzenia aluminiowe zdobywają na popularności, ponieważ oferują trwałość, elegancję i minimalne wymagania konserwacyjne. Wybór odpowiedniego ogrodzenia jest

Polityka prywatności →

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Zapraszamy do kontaktu

Twój e-mail:
Nr telefonu
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

telefon: +48 788 888 200

telefon: +48 788 828 888

 

e-mail: kontakt@zaluminium.pl

Bron - logo producenta ogrodzeń